Podnikateľské subjekty majú možnosť využívať nákup bez DPH v prípade tovarov a služieb. Ide o nemalú úsporu na úrovni obvykle 20 %, čo v princípe skreše pätinu ceny. Takúto možnosť však nemá každý a zákon presne určuje pravidlá, za ktorých je tak možné nakupovať.
Nie je to tak jednoduché
Nákup bez DPH je už dlhé roky považovaný za výhodu pre podnikateľov. Mnoho bežných ľudí si myslí, že podnikateľ automaticky nakupuje bez DPH a získava tak oproti bežným ľuďom neprimeranú výhodu. Nákup bez DPH sa však netýka každého podnikateľa a ani samotná realizácia nie je tak jednoduchá.
DPH väčšina podnikateľov zaplatí
Na pochopenie, kedy je možný nákup bez DPH je potrebné porozumieť celému mechanizmu fungovania DPH. Po prvé, nie každý podnikateľ má vôbec právo nakupovať bez DPH. Túto možnosť má len platca DPH. To je možné na základe dosiahnutia obratu v tomto zdaňovacom období na úrovni 49 790 eur (za najviac 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov), alebo je možnosť stať sa aj dobrovoľným platcom DPH. To, či sa vám oplatí stať sa napríklad dobrovoľným platcom a či bude pre vás nakoniec možnosť nákupu bez DPH výhodná, vám najlepšie povie účtovná firma. Pretože nie vždy máte možnosť využívať odpočítanie DPH.
Ako funguje nakupovanie bez DPH?
Pravidlá nákupu bez DPH určuje predovšetkým zákon o DPH. V praxi to však vyzerá tak, že každý daň najprv zaplatí. Platca DPH však daň z pridanej hodnoty uvádza aj pri predaji svojich tovarov a fakturuje za cenu vrátane DPH.
Následne, po skončení mesiaca alebo štvrťroka mu účtovná firma zosumarizuje faktúry a podnikateľ štátu zaplatí výstupnú DPH, ktorú fakturoval svojim klientom, mínus vstupnú DPH, ktorú zaplatil svojim dodávateľom.
Ak sa teda povie DPH a Slovensko, nejde o jednoduchý systém, kde podnikateľ na základe IČO nakupuje bez DPH. Práve naopak. Daň z nákupov zaplatí, no o čosi neskôr sa mu táto čiastka vráti znížená o povinnosť platby voči štátu. Ak vstupná DPH z nákupov prevýši výstupnú DPH z predajov, ide o nadmerný odpočet a podnikateľovi sa daň vráti vo forme vratky.
Ide to aj jednoduchšie
Existujú výnimky, kedy je možný nákup skutočne bez DPH a teda daň sa neplatí. Takom prípade stačí, ak slovenský podnikateľ oznámi slovenské IČ DPH a dodávateľ mu daný produkt vyfakturuje rovno za cenu bez DPH. Ide hlavne o prípady nákupu tovaru zo zahraničia a DPH sa platiť nemusí. Tento režim sa nazýva samozdanenie a je vhodné, ak ho do rúk vezme skúsená účtovná firma. Okrem väčšiny zahraničných nákupov je možné tento systém uplatniť aj na niektoré obchody v rámci SR. Ide však výlučne o obchod medzi platiteľmi DPH a týka sa najmä:
- nákupu stavebných prác a služieb
- nákupu tovaru z predajne či skladu zahraničnej firmy
Odpočítať DPH si nemožno vždy
Ani platca DPH nemá zaručené, že si môže daň vždy odpočítať. Nákup tovaru a účtovanie má svoje pravidlá. Pretože rovnako ako náklady si podnikateľ môže uplatňovať len na činnosti súvisiace s podnikaním, aj odpočet DPH je možný len na tovary a služby súvisiace s biznisom.
Navyše existuje množstvo obmedzení, kedy podnikateľ DPH buď nemôže odpočítať vôbec alebo ju musí upraviť. Preto je vhodné sa dopredu poradiť s účtovníkom. Existuje však niekoľko jasných príkladov, v ktorých sa DPH platiť musí:
- služby na účely pohostenia a zábavy
- benefity poskytnuté zamestnancom
- nákup pohonných hmôt do súkromného auta
- súkromné účely podnikateľa či jeho zamestnancov
Fakt, že je podnikateľ platca DPH mu tak neumožňuje nakupovať všetko bez dane. Preto ak chcete túto možnosť využiť, je vhodné konzultovať ju najprv so svojim účtovníkom, alebo účtovnou firmou a v tomto prípade sme tu pre vás, vždy vám radi ochotne poradíme. Stačí nás kontaktovať.