Je zaužívané, že na Slovensku zamestnanci podávajú buď daňové priznanie k dani z príjmu fyzických osôb typu A (DPFOA), alebo za nich zamestnávateľ vykoná takzvané ročné zúčtovanie dane. Typ B zvyčajne podávajú živnostníci – teda fyzické osoby podnikatelia. Existujú však isté prípady, kedy aj fyzická osoba nepodnikateľ musí podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typu B (DPFOB). Dnes si o nich povieme čosi viac.
Kto má povinnosť podať si daňové priznanie?
Platí, že povinnosť podať si daňové priznanie za rok 2021 má každá fyzická osoba, ktorej celkové zdaniteľné príjmy za rok 2021 presiahli sumu 2255,72 eur. A to bez ohľadu na pôvod týchto príjmov.
Ten je však dôležitý pri určovaní toho, ktorý typ daňového priznania k dani z príjmu fyzickej osoby má dotyčná osoba podať. Typ A je určený výhradne daňovníkom, ktorí mali príjmy iba zo závislej činnosti, teda zo zamestnania. Tu spadá drvivá väčšina fyzických osôb nepodnikateľov.
Typ B majú povinnosť podávať si osoby, ktoré mali aj iný druh príjmov, hoci aj popri príjmoch zo závislej činnosti. Týmto prípadom sa venujeme v ďalšej časti textu.
Fyzická osoba nepodnikateľ a daňové priznanie typu B
Poďme si teraz opísať konkrétne situácie, kedy si aj nepodnikateľ musí podávať daňové priznanie typu B. Vo všetkých týchto prípadoch predpokladáme, že celkové zdaniteľné príjmy daňovníka za rok 2021 presiahli sumu 2255,72 eura.
- Ak má popri zamestnaní aj príjem z prenájmu – ak daňovník okrem mzdy zo závislej činnosti dosiahol aj príjmy z prenájmu vlastných nehnuteľností, má povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb typu B.
- Ak dosiahol príjem z predaja nehnuteľností – ak daňovník v roku 2021 predal nehnuteľnosť a tieto príjmy neboli oslobodené od dane z príjmu, a popritom poberal príjem zo zamestnania, má povinnosť podať si daňové priznanie typu B.
- Ak dosiahol príjem z predaja kryptomien – ak fyzická osoba nepodnikateľ v roku 2021 predala kryptomeny (pozor, nie iba vyťažila či získala), považuje sa to za ostatné príjmy a má povinnosť podať daňové priznanie typu B.
- Ak získal nepeňažnú výhru v hodnote nad 350 eur – ak fyzická osoba získala v súťaži nepeňažnú výhru, ktorej hodnota je nad 350 eur, napríklad počítač, dovolenku, mobilný telefón, alebo automobil, je povinná podať si daňové priznanie typu B a túto výhru tam uviesť ako ostatný príjem.
- Ak mal príjem z obchodovania s cennými papiermi – ak fyzická osoba nepodnikateľ obchodovala s cennými papiermi, napríklad dlhopismi či akciami, a získala z nich príjem, ktorý nebol oslobodený od dane z príjmu, má povinnosť podať si daňové priznanie typu B.
S podaním daňového priznania k dani z príjmu typu B vám veľmi radi pomôžeme rovnako aj s tým, ako si podať daňové priznanie elektronicky. Bez ohľadu na to, aký druh príjmov ste dosiahli. Neváhajte sa na nás obrátiť.